Dilek Livaneli

Kendine güven ve daha iyisi için çalışmaktan asla vazgeçme, değişimi göreceksin.

Dilek Livaneli

Öğretmen, Girişimci, Anne, yazar, motivasyon konuşmacısı

Öğretmenlik mesleğindeki on beşinci yılını çalışan Dilek LİVANELİ, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Lisans ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Yüksek Lisans mezunudur. 2002 yılından itibaren çeşitli köy okullarında çalışıp Kırsal bölgede yaşayan çocukların ve kadınların sosyal, kültürel ve ekonomi alanında gelişmelerini sağlayan farklı onlarca projeyi hayata geçirmiştir.

24 Kasım 2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmen seçilip Samsun’u Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde iki yıl üst üste yılın öğretmeni ünvanıyla temsil etmiştir. 2013 yılında eğitim alanında en idealist kadın ödülüne, 2015 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi Tarafından Sıradışı Kadın, Turkcell Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’yi Büyüten Dört Kadından biri,  2017 yılında halk oylaması ile Türkiye’nin En İyi Sosyal Sorumlu Kadın Ödülüne, birçok dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından meslek onur ödüllerine layık görülmüştür. 2015 yılında Sabancı Vakfı tarafından fark yaratan eğitimci, 2016 yılında Aydın Doğan Vakfı tarafından “Türkiye’nin Rol Model Öğretmeni”olarak seçilmiştir.

Onursal Başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Komitesi tarafından, yarışmaya katılan 127 ülke ve 5 bin öğretmen arasından Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni arasına seçilen ilk Türk Öğretmen olup,  2015 Küresel Öğretmen Ödülleri'ne ve “Bir Dilek Yetmez” Projesi ile 2018 UNESCO Hamdan Bin Raşid El Maktum Ödülüne aday gösterilmiştir. Global Teacher Prize Yarışması’nın Türkiye’de tanıtılmasına, Türk Öğretmenlerin Dünya Platformlarında adını duyurmalarına öncülük etmiş ve yüzlerce öğretmene canlı mentörlük yapmıştır. Amerika’da Büyük Atatürk Gençlik Ödülü’nün, İngiltere Türk Dernek Federasyon Birliği tarafından Cumhuriyet Onur Ödülü’nün sahibi olmuştur. Dilek Öğretmen’in biyografisi, meslek yaşantısı ve eğitime adanmışlığı belgesel film olarak çekilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 10 Çizgi Ötesi Öğretmeninden biri seçilmiş, EBA platformunda en çok izlenen öğretmen hikayesi olmuştur. Yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel talebi ile seminer döneminde tüm okullarda yayınlanmak üzere ve 1 milyon öğretmenin izlemesinin hedeflendiği “Tecrübe Konuşuyor” program dizisinde konuşan tek öğretmendir.

Livaneli, şu anda Londra’da eğitim bursu kazanıp, Uluslararası Montessori Derneği'ne bağlı okullarda uygulamalı eğitim ve araştırmalarına devam etmekte,  Varkey Eğitim Elçiliği Programı yürütüp, Dünya Öğretmen Statüsü Endeksi Çalışmalarında aktif olarak yer almaktadır. Avrupa’da 15 farklı okul üzerinde Dünya Vatandaşlığı Konulu araştırma ve gözlemlerine devam etmektedir. Türkiye Eğitim Sistemine uygulanabilirliliği mümkün Ölçme ve Değerlendirme Modelleri üzerinde çalışmaları mevcuttur.  Son 4 yılda 16 üniversitede 10 bin öğretmen adayına gönüllü olarak motivasyon seminerleri vermiştir.  Yaptığı çalışmaları anlatmak üzere 8 Ocak 2019 tarihinde Avrupa Parlamentosuna resmi konuşmacı olarak davet edilmiştir. Yaptığı çalışmalar dikkat çekmiş ve  8 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü’nde Avrupa Parlamentosu’nun oy birliği ile seçtiği  Avrupa Uluslararası Lider Kadın Ödülü’nün (European International Women Leadership Award 2019) sahibi olmuştur. Bu ödül ilk kez Türkiye’den bir kadına verilmiştir.

Öğretmenlik mesleğine yönelik yüze yakın şiiri  ve çok yakında yayına girecek kitabı bulunmaktadir.

  Evli ve iki çocuk annesidir.

Başlıca Projeleri:

 1. Okulum Gençleşiyor

 2.  Köyde Hobi Sınıfı

 3.  Biz Her Yerdeyiz

 4.  Hayatı Kodluyoruz

 5.  Kadın ve Yaşam

 6.  Köyde Opera

 7. Anne Kitaplığı

 8. Anne Çocuk El Ele Haydi Başkent’e

 9. Ana Kız Okuldayız

 10. Her Kadına Bir Türkü

 11. Kadın’a Ekmek

 12. Dünya Vatandaşlığı

Tüm hakları saklıdır, görseller, videolar, yazılar kullanılamaz